Anasayfa » Gergi Tavan » Gergi tavan

Gergi tavan

Kategori Gergi Tavan 0

Gergi tavan 

GERGİ TAVAN nedir ve nasıl yapılır diye soruları merak edenler vardır muhakkak.Bu yazımızda bu soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Gergi tavanın montajında, özel profiller kullanılır. Önce bu profiller duvarlara monte edilir  sonra esnek kaplama malzemesi ( yani membran malzeme) ısıtılarak genleştirilir ve profillere geçirilir. Sonra doğal  soğumaya bırakılır. Kaplama malzemesi soğuyarak eski yapısını geri kazandığında ise gerilmiş ve şeklini almış olarak yerine yerleştirilmiş olur.Sistemin adı da buradan alınmıştır. Ana yapısal yaklaşımını membranlardan yapabileceğimiz bu esnek, parlak ve hafif malzeme yerine ısıtılarak monte edilir. Üzerine gelen yükler ve etkiler, aynı membranlarda olduğu gibi yüzeysel olarak her doğrultuda sabitlendiği mesnetlere aktarılır.. Membran terimi  malzemesi esnek(bükülebilir) olan, önemli eğilme  göstermeyen ve sadece çekmeye çalışan bir yüzeysel taşıyıcı öğe anlamına geliyor. Naylon kadın çorabına da benzetebileceğimiz bu malzemenin üretim genişliği Extenzo’da 1,3 ile 2 m. arasında olduğu halde,Clipso adlı malzemede 5m.’ye kadar çıkabiliyor. Genel olarak PTFE (polytetrafluoroethylene) olarak adlandırılır. David Geiger tarafından La Verne Üniversitesi için 1973 yılında geliştirilmiştir. PTFE kaplı fiberglaslara benzer olarak, bu PVC-kaplı polyester gergi tavan kaplamaları en iyi ısıyla birleşmektedirler, fakat diğer membran dokumalarda kullanılandan daha düşük ısıda olur. Gergi tavanlarda kullanılan bu PVC-kaplı polyester’in 2 önemli avantajı vardır: çok sayıda renkte üretilebilir ve diğer membran malzemelerden oldukça ucuzdur. Bütün bu özelliklerinin yanı sıra, kullanılan malzeme, benzer tavan kaplamalarından çok hafiftir. Örneğin Barrisol 180 g/m2 ağırlığa sahiptir. Böylelikle yapının yükünü ve deprem yükü binanın toplam ağırlığıyla doğru orantılı olarak yapılaşdırıldığı için yapının deprem yükünü de hafifletmiş oluyor.

Şimdi Gergi tavanın nasıl yapıldığını ve bazı özelliklerini bildiğinize göre bu ürünü seçmekle nasıl doğru seçim yaptığınızı daha iyi anlayacaksınız.Siz bu ürünü seçmekle hem hayatınızı güvence altına almış oluyorsunuz,hem de evinize hayalinizde olan dekoru uygulamış oluyorsunuz.Şimdi hemen bir Gergi tavan ürünü seçin ve bizimle irtibata geçin.Biz hem sizin beyninizde olan soru isaretlerine aydınlık getireceğiz hem de seçdiğiniz ürünü çok ustaca istediğiniz alana uygulayacağız.

 

PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.