Anasayfa » Gergi Tavan » Gergi Tavan Bayilikleri » Kaplıca ve hamamların çağa uyması.

Kaplıca ve hamamların çağa uyması.

Anadolu tarihinde kaplıca ve hamamlar, önemli yer tutar. Kaplıca ve hamamlar Anadolu’nun en eski kültürüdür. Kaplıca ve hamamın olmadığı bir ilimiz yoktur. Her ilimizde, hatta illerimizin bir çok ilçelerinde kaplıca veya hamama rastlarız.

Hamam kültürü sadece duş alıp, yıkanılan yer değildir. Her hamamın göbek taşı denen altından sıcak su geçirilip ısıtılan, insanların terlemesinin sağlandığı en az 2 metre çapında, yerden 40-50 cm yüksekliğinde yuvarlak bir mermerdir. Her insanın yanına oturarak içinden tas ile su aldıkları, mermer kurnalar vardır. Daha büyük hamamlarda içi sıcak su ile dolu havuzlar vardır. İnsanlar kurnalarda yıkanarak beline bağladıkları peştamal ile ya göbek taşına uzanarak veya sıcak su dolu havuzlara girerek terlerler böylece vücudundaki toksinler atılarak daha zinde olurlar.

Son yıllarda bu hamamların tavan ve duvarlarında gergi tavan sistemleri kullanılmakta. Kaplıca ve hamamlarda lake gergi tavan sistemleri kullanılmaktadır. Pürüzsüz parlak yüzeyi ile derinlik ve şık bir tasarım sağlar. Lake doku kumaşların kullanıldığı tavanlarda spot aydınlatmalar ve özel avizeler kullanılmaktadır. Lake kumaşlar ışık geçirmez anti statik yapısı ile toz ve kir tutmaz, nemi tavana vermez. Lake germe tavan sistemleri ile mükemmel tasarımlar ve şık, estetik tavanlar elde edilir. Lake kumaşın parlak ve pürüzsüz yüzeyi, esnek ve elastik yapısı itibariyle istenilen forma girebilir, mükemmel bir parlaklık sağlar.  Lake kumaşların birçok renk ve özel dokuları vardır.

Barrisol tavan sistemleri geniş çeşitleri uzun ömürlü oluşu (15 yıl garantili, fakat çok daha uzun ömürlü) sayesinde boya ve badanadan çok daha ucuza gelmektedir. Tavanda yapacağınız tadilatlarda, sökülüp yeniden takılabilir. Yeniden masraf çıkarmaz. Barrisol tavan sistemleri  kaliteli malzeme ve işçilik ile dünyada isim yapmıştır.  Gergi tavan ve germe duvara, evladiyelik olarak bakabilirsiniz. İş yerinize demirbaş yatırımı olarak görebilirsiniz.

PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.