Anasayfa » Genel » Gergi Tavan Yıkarken Dikkat !

Gergi Tavan Yıkarken Dikkat !

Kategori Genel, Gergi Tavan 0

Gergi Tavan Yıkarken Dikkat !

Gergi tavanın temizlenmesi çok kolaydır.Hem kendiniz yaparsanız zaman almaz ,hem de bunu uzmaana zaman yaptırırsanız tavan daha da güvende olur.Yox eğer ben kendim temizlemek istiyorum,temizlik için vermeğe param yok diyorsanız,tabi ki bu evde de yapmak mümkün.

Bu konuda gergi tavanın yapılmasında kullanılan malzemelerin kalitesi,tavanın yapımında kullanılan ustalık çok muhim rol almaktadır.Eğer siz PCV’den yapılmış gergi tavana sahipseniz o zaman bilmeniz gerekiyor ki,PVC gergi tavan yıkamak kumaştan yapılan gergi tavandan çok daha kolay bir iştir.

Fark etdiyseniz mutfak tavanları çok kirleniyor.Bunun sebebi tabii ki ,yemek yapmak.Mutfak PVC gergi tavanınızda oluşan lekeleri sakın ola ki,halk içinde kullanılan ev yapımı deterjanlarla falan temizlemeğe kalkmayınız.Yaparsanız durumu iyice kötü götürürsünüz.Peki PVC gergi tavanı nasıl temizleye biliriz?

Bu sorunun cevabı çok kolay.Çünkü,temizlikte  PVC tavana   özel olarak üretilen spreyler elde etmeniz gerekiyor. Bu spreyler çok kolaylıkla her türlü kiri temizliyor ve hiç bir şekilde parlak yüzeylere zarar vermiyor.

PVC gergi tavanı yıkamaya karar verdiyseniz ilk önce hazırladığınız deterjanlı suyu tavan yapımından arta kalan kalıntılar üzerinde ,ya da gergi tavanın göze çarpmayan köşesinde az bir şekilde uygulayarak kontrol edin.Bu yöntemle tavana direk zarar vermemiş olacaksınız.Eğer uygulandığı alan olduğu gibi kaldıysa,hiç bir değişiklik olmadıysa o zaman  geride kalan yerleri de yıkayabilirsiniz.

Hanımlar öyle düşünmeyin ki,sıcak su ile parlak yüzeylerde olan yağ lekelerini temzileyebilirsiniz.Böyle bir şey yaparsanız su ısısından etkilene gergi tavanın parlak dokusu deforme olabilir.Gergi tavan yıkarken dikkat etmeniz gereken şey:Parlak gergi tavanı yıkamak için en fazla 30-40 derece ısıda olan su kullanabilirsiniz.Fazla olmaz.

Muhtemelen şimdi soruyorsunuz,ev yapımı deterjan kullanabilirmiyiz temizlik için diye.Bunun cevabı şöyle.Tabi ki,bazı durumlarda sıvı bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.Ama kullanmadan önce deterjanı suda iyice çırpın köpürtün.Parlak yüzeylerde sadece köpük kullanabilirsiniz.Suyunu kullanmanıza gerek yoktur.

Bazı durumlar vardır ki,bulaşık deterjanı kullanınca bile lekeler çıkmayabilir.Bu zaman sıradan deterjan  kullanabilirsiniz.Gergi tavan yıkarken dikkat etmeniz gereken diğer bir şey ise deterjanın iyice suya karışmasıdır.Deterjanı parlak yüzeye tatbik etmeden önce suda iyice karıştığının ,deterjan topaklarının kalmadığına emin olun.

Sevgili bayanlar diyelim ki,tavanınızı yıkarken iyi ve doğru deterjan kullanmadınız ve tavanda delik açtınız.Bu zaman ilk önce yapmanız gereken şey ,bu deliği onarmak için kendiniz uğraşmasanız çok iyi olur.Çünkü ,deliği daha da büyütebilirsiniz.Usta cağırmanız gerekir.Eğer usta çağırmak için fazla paranız yoksa sadece,seffaf renkli,yapışkanlı bant yapıştırın ve dokunmayın.

PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.