Anasayfa » Gergi Tavan » Hamamlarda ve SPA’larda Gergi tavan

Hamamlarda ve SPA’larda Gergi tavan

Kategori Gergi Tavan 0

Hamamlarda ve SPA’larda Gergi tavan uygulamaları;

Hamam ve Spalar ülkemizde çok bulunmaktadır. Tarihimize bakıldığında sadece tükler de hamam kültürü vardır. Buda ülkemizde hamamın önemini ortaya çıkarır. Hamamlarımızda en çok kullanılan malzeme mermer olup çok uzun yıllar mermerler dayanıklı olup diğer materyallere göre mikrop ve kir barındırmaz. Peki hamamların tavanları nasıl olmalı? Genel olarak bakıldığında hamamların tavanları hep Osmanlı mimarisi olup kubbe şeklindedir. Hamamlarda yüksek derecede sıcaklık ve nem, rutubet olup tavanlarda topraktır. Nemi çekmesi ve buharı yok etmesi için bu tür mekanlarda böyle uygulamalar görülmektedir. Yeni bir ürün olan germe tavan sistemlerini  bu tür mekanlarda artık çok  sıklıkla karşılaşıyoruz. Peki bunun sebebi nedir? Neden eski olan sistemler uygulanmıyor da yeni bir ürün olan germe tavan sistemleri uygulanıyor.

Hamamlar ve SPA’larda Gergi tavan

Islak zeminlerde uygulanan barisol tavan sistemlerin tercih edilme sebeplerini sizlere sırayla açıklayalım.

  • Islak zeminlerde ve nemli rutubetli zeminlerde bu tür uygulamalar yapıldığı takdirde sıcaklığı korumakla beraber kesinlikle nemi arkaya vermez ve buharı geri iletir.
  • Germe tavan kumaşlarının özelliği olan çok dayanıklı olması ile çok uzun yıllar tavanları korur ve her yıl yapılacak olan tadilatı çok uzun yıllar gerektirmez.
  • SPA larda ise germe tavan sistemleri dekoratif yapısıyla çok değişik tasarımlar sunar. Bu sayede müşterilerin ve ziyaretçilerin ilgisini çeker geniş ve ferah bir görünüm sağlar.
  • Islak zeminlerin ve spaların en büyük sorunları olan ısıtma ve buharı geri verdiğinden asla sıcaklık yok olmaz ve eksilmez. Bu sayede daha az enerji ile sıcaklık korunmuş olur.
  • Gergi tavan sistemleri ile tavanlar istenilen tasarıma kavuşur ve istenilen tasarımlar uygulanabilir.

Bu tür mekanların tasarımları ve iç mekanların dekorasyonu önemli olup bu tür uygulamalarda kesinlikle barisol tavan sistemlerini tercih etmelisiniz. Aksi takdirde hep bir şeyler eksik olacaktır. Tasarım ve dekorasyon çözümleri sunan bu tür uygulamalar kullanılmalı ve uygulanmalıdır.

PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.